Agro - saules parki
Agro saules parki (agrovoltaic) - kas tas ir?
Ir labi zināms, ka saules parki aizņem plašas teirtorijas. Taču zemi izmanto arī pārtikas ražošanai un citām cilvēku dzīvei un saimniekošanai nepieciešamām vajadzībām. Šī konkurence par zem bieži vien kalpo par šķērsli saules parku izveidei. Uz zemes izvietotiem saules parkiem ir arī ietekme uz savvaļu un ekosistēmām. Agro-saule parki(angļu val. Agrovoltaic) ir veids, kā izvairīties no šīs konkurences.
Agro-saules parki ir veids kā apvienot enerģijas ražošanu ar pārtikas ražošanu uz tā paša zemes gabala. Vienkāršāk sakot, kultūras var augt apēnotajā vietā zem saules paneļiem. Šī vieta bez zemkopības var tiks izmantota arī ganībām.
Saules parku attīstītājiem katrs agro-saules parks ir jāpielāgo konkrētajam zemes gabalam. Piemēram, jāņem vērā, cik liela un kāda veida lauksaimniecības tehnika tiks izmantota, lai apstrādātu zemi starp un zem paneļiem. Tas ietekmēs to, cik augstu vai cik bieži saules paneļus var uzstādīt. Saules paneļu uzstādīšanas blīvumam ir jābūt pietiekami blīvam, lai saražotu pēc iespējas vairāk elektroenerģiju, taču ne tik blīvi, lai pilnībā nenoēnotu kultūru.
Agro-saules parki - risinājums enerģijas un pārtikas krīzēm?
Pastāv vairāki veidi kā uzstādīt agro-saules parkus:
- vīnkopība un koku stādaudzēšana saules paneļu ēnā;
- saules paneļi uz siltumnīcām;
- paaugstināti saules paneļu zemes stiprinājumu statīvi, lai dotu piekļuvi lauksaimniecībā izmantojamai zemei.
Pirmkārt, zemei, kas jau tiek izmantota lauksaimniecībā, nav nepieciešami ģeotehniski darbi (piemēram meliorācija). Tādēļ sagatavošanas izmaksas visbiežāk būs zemākas. Arī tas, ka nepastāv konkurence par zemi starp enerģijas un pārtikas ražotājiem, rada labākas izredzes projekta apstiprināšanai. Tas būs veiksmīgs arguments "par" arī sabiedrisko apspriešanu laikā. Papildus - ūdenim izgarojot no zemes, tas uz saules paneļiem rada nedaudz dzesējošu efektu, kas savukārt uzlabo paneļu veiktspēju.
Vairāki pētījumi uzrāda arī saules parku labu ietekmi uz lauksaimniecību.
Zemes īpašniekam agro-saules parks, protams nozīmē samazinātas elektroenerģijas izmaksas un papildus ienākumu avotu. Tas palīdz samazināt arī nepieciešamā ūdens daudzumu. Zemkopības gadījumā šāds saules parks rada daudzas priekšrocības . Saules paneļi pasargā no tādiem laika apstākļiem kā stiprs lietus, sniegs, spēcīga saule u.c. un palīdz augsnes temperatūru uzturēt konstantu. Tādā veidā uzlabojot arī zemkopības platību ražīgumu. Aprēķini liecina, ka pārvēršot tikai 1% no lauksaimniecības zemes par agro-saules parku, mēs iegūtu pietiekami daudz elektroenerģijas, lai nodrošinātu visas pasaules pieprasījumu.
Tirgus pārskats
2022. gadā agro-saules parki sastādīja 3,17 miljardu ASV dolāru lielu tirgus daļu, un tiek paredzēts, ka tā sasniegs 8,9 miljardu ASV dolāru slieksni 2030. gadā (ikgadējais pieaugums 12,15%).
Japāna bija pirmā valsts, kas uzsāka speciālu agro-saules parku iniciatīvu 2012. gadā. Kopš tā laika Japānas piemēram ir sekojušas arī citas valstis, piemēram, Francija, Ķīna, ASV u.c.
Pagājušajā gadā vairākas Franču saules paneļu ražotāju kompānijas izveidoja pirmo agro-saules parku asociāciju valstī. Asociācijas mērķis ir popularizēt agro-saules parku priekšrocības cilvēkiem un valsts iestādēm.
Pārpublicēts no: Eco Green Energy