Peldošie saules parki
Peldošie saules parki - kas tas ir?
Peldošie saules parki ir saules enerģijas parka veids, kurā saules paneļi ir uzstādīti uz ūdenstilpnēm. Var tikt izmantoti dažādi tilpņu veidi: dīķi, ezeri, attīrīšanas iekārtu tilpnes, jūra, ūdenskrātuves, elektrostaciju dzesēšanas dīķi u.c.
Galvenie šāda veida saules parka elementi ir:
- Peldošā platforma: konstrukcija, kas noturēs paneļus virs ūdens;
- Enkuru/tauvu sistēma: sistēma, kas noturēs peldošo platformu uz vietas;
- Saules paneļu sistēma: galvenokārt paneļu izkārtojums būs līdzīgs tādam, kādu izmanto paneļus uzstādot uz zemes. Invertors var tikt uzstādīs uz sauszemes vai uz peldošās platformas - atkarībā no tā, cik tālu peldošais saules parks atrodas no krasta. Zemūdens kabeļi pārvada elektroenerģiju uz apakšstaciju.
Priekšrocības un trūkumi
Peldošajiem saules parkiem ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar uz zemes izvietotajiem.
Zemes izmantošana
Zeme kļūst par arvien dārgāku resursu, un nereti saules parkiem ir jāizņem zeme, ko citādi izmantotu lauksaimniecībā vai mežaudzēm. Ūdenstilpnes mēdz būt neizmantots resurss, kurš ar lauksaimniecību un mežsaimniecību nekonkurē.
Palielināta jaudas kapacitāte
Ūdenim ir dzesējošs efekts, kas saules paneļu instalācijās palielina jaudas kapacitāti. Saskaņā ar pētījumu (International Journal of Software Engineering and Its Applications) jaudakapacitāte uzlabojas par 11%. Tas palīdz peldošajām sistēmām būt vēl efektīvākām un pelnošākām.
Vides efekti
Atkarībā no peldošā saules parka lieluma un vietējiem laika apstākļiem, ūdenstilpnes var tikt pasargātas no straujas izgarošanas riskiem, jo saules paneļi savāks daļu no saules enerģijas. Arī ūdens, kas tiek izmantots paneļu noskalošanai atgriežas atpakaļ tilpnē.
Tomēr, kā jau visām tehnoloģijām, arī šai ir savi trūkumi.
Uzstādīšanas izmaksas
Šobrīd peldošo sistēmu uzstādīšana izmaksā vairāk, jo tehnoloģija ir salīdzinoši jauna un prasa specifiskas zināšanas uzstādīšanā, kā arī atbilstošas un piemērotas iekārtas.
Ierobežota piemērotība
Peldošajiem saules parkiem ir ierobežota piemērotība, jo tie ir lietderīgi liela izmēra projektiem specifiskās vietās. Tilpnēm jābūt lielām, neietekmējot ūdens satiksmi, neietekmējot dabas aizsardzības vai ainavu aizsardzības prasības, ar piemērotu infrastruktūru un klimatiskajiem apstākļiem (bieza ledus kārta var bojāt peldošā saules parka infrastruktūru). Šobrīd peldošie saules parku risinājumi vēl nav piemēroti maziem projektiem.
Vides ietekme
Saules paneļu noēnošanas efekts var ietekmēt ūdenī esošo floru un faunu. Ūdenī mītošie dzīvnieki, kontaktā ar infrastruktūru var gūt traumas. Šī iemesla dēļ, lielākā daļa esošo peldošo saules parku ir izvietotas uz cilvēka veidotajām ūdens tilpnēm.
Tirgus pārskats
Peldošo saules parku tirgus daļa 2022. gadā bija tikai 35.59 miljoni USD, un tiek paredzēts, ka 2030. gadā sasniegs 180 miljonus USD (ikgadējais pieaugums 22.5%). Āzijas reģions sastāda 73% no kopējā tirgus. Tas tādēļ, ka, lai gan Āzija ir mājas aptuveni pusei pasaules iedzīvotāju, tā sedz tikai aptuveni 30% no zemeslodes sauszemes daļas. Tādēļ Āzijas valstis ir ieinteresētas ūdenstilpņu apgūšanai.
Attēlā: peldošais saules enerģijas parks Huainan, Ķīnā
Šobrīd Ķīna ir pasaules līderis peldošo saules enerģijas parku izveidē ar lielāko peldošo saules enerģijas parku (jauda 310MV). Šis rekords tiks pārspēts, kad Dienvidkoreja pabeigs savu peldošo parku Dzeltenajā jūrā ar jaudu 2.1 GW.
Arvien vairāk valstīm meklējot veidus kā ražot elektroenerģiju bez oglekļa gāzu izmešiem, mēs tuvākajā laikā redzēsim arvien jaunas inovācijas saules paneļu pielietošanā.
Pārpublicēts no: Eco Green Energy